OdporúčameZaložiť web alebo e-shop
 

Logopedické cvičenia

Rozlišovanie slov líšiacich sa jednou hláskou.
Vhodné na trénovanie počúvania a rozlišovania slov, fonematické uvedomovanie aj na tréning výslovnosti.

 

 

 

    SYKAVKY

Najčastejšou chybou zlej výslovnosti sykaviek je myofunkčná porucha - vystrkovanie jazyka pomedzi zuby alebo nesprávne postavenie pier a jazyka,

Vystrkovaniu jazyka zabránime posilňovacími cvičeniami alebo tak, že dieťaťu dáme zakusnúť do špajdle, špáradla, alebo paličky z lízanky tak, aby ju malo zahryznutú medzi prednými zubami a aby mu tlačila zhora na jazyk a zabránila mu vyjsť von. Položenie paličky treba skontrolovať, pretože deti ktoré majú zlozvyk jazyk vystrkovať, paličku veľmi rýchlo presunú pod jazyk a cvičenie potom nemá žiaden efekt.

 

Prípravné cvičenia na S:

Úsmev, zuby takmer spojené, jazyk sa bokmi dotýka horných stoličiek, špička jazyka je dolu. Studený výdychový prúd. Začať s precvičovaním slabík SI, SE a slov, v ktorých sa nachádzajú. Až po osvojení správnej výslovnosti pridať slabiky SA,SO,SU + slová. Potom S na konci slov a S v strede slov.

Prípravné cvičenia na Š:

Pery zaguľatené, našpúlené, teplý výdychový prúd. Začať s tichým Š. Začať s precvičovaním slabík ŠO, ŠU a slov, v ktorých sa nachádzajú. Až po osvojení správnej výslovnosti pridať slabiky ŠE, ŠA, ŠI + slová. Potom Š na konci slov a Š v strede slov.

Prípravné cvičenia na Z:

Počas artikulácie S pridať hlas a prstom rozhýbať dolnú peru do strán. Začať s precvičovaním slabík ZI, ZE a slov, v ktorých sa nachádzajú. Až po osvojení správnej výslovnosti pridať slabiky ZA,ZO, ZU + slová. Potom Z v strede slov.

Prípravné cvičenia na Ž:

Počas artikulácie Š pridať hlas a prstom rozhýbať dolnú peru do strán. Začať s precvičovaním slabík ŽO, ŽU a slov, v ktorých sa nachádzajú. Až po osvojení správnej výslovnosti pridať slabiky ŽE, ŽA, ŽI + slová. Potom Ž v strede slov.

Prípravné cvičenia na C:

Pery roztiahneme do úsmevu, vzdialenosť zubov je 1-2 mm. Studený výdych na ruku. Bez hlasu. (motivácia: voláme na mačičku)

Alebo rýchlo po sebe hovoriť TTTTTT a predĺžiť.
Počas predĺženého TTT, by sa malo ozvať C.

Prípravné cvičenia na Č:

Pery zaokrúhliť, teplý výdychový prúd. Bez hlasu.

Alebo počas vyslovovania CCCC zatlačiť palcom zospodu na jazyk-pod bradou smerom dozadu.